TV Kanalı Kurulum Maliyeti nedir?

23 Şubat 2022

Günümüzde geleneksel televizyonculuk hala çok önemlidir ve yoğun şekilde takip edilmektedir. Bu sebeple müşterilerimiz bize yeni bir tv kanalı kurulum maliyeti için ulaşmaktadır. Fakat burada önemli olan bir çok değişken bulunmaktadır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Tv kanalı kurmak ne kadar zor ve maliyetli ise yönetmek daha zor ve daha maliyetlidir.

Tv Kanalı kurulum dikkat edilmesi gerekenler

TV Kanalı Kurulumu öncesi

TV kanalı kurarken herkes genellikle teknoloji tarafına odaklanmaktadır. Öncelikle tam olarak ne yapılmak istendiğine karar verilmelidir. 

  • Hedef Kitle nedir
  • Kimleri ulaşılmaka isteniyor?
  • Hangi platformda yayın yapılacak?
  • Bütçe ne kadar?
  • Tecrübeli ekip var mı?

yani birçok soruya cevap verecek şekilde bir hazırlık yapılmalıdır. Bu soruların cevabına göre kurulum projesi şekillendirilmelidir.

Örneğin bütçe düşükse uydu yayını veya TV yayını değil Web TV ve sosyal medya canlı yayınları ile ilgili bir proje planlanmalıdır. Bütçe uygun ve sonrası içinde işletim maliyetlerini karşılayacak yeterli bütçe varsa TV kanalına yönelinmelidir. Fakat şunu bilmek gerekir ki TV kanalı yönetip para kazanmak çok da kolay değildir. TV kanalı sahipleri para için değil itibar için çoğunlukla kanallarını ellerinde tutarlar.

TV Kanalı Kurulum Aşaması

TV kanalı kurma aşamasında teknoloji tarafını yöneten bir ekip olmalı, aynı zamanda hukuki tarafı da yönetecek kişilerle çalışılmalıdır. Bu süreçte Türksat başvuruları, altyapı çalışmaları, sözleşmeler, içerik yayınları, çalışacak elemanlar ve benzeri süreçlerde muhakkak hukuki bir destek almalısınız.

Teknoloji tarafında tam olarak ne yapacağınıza karar verdiyseniz eğer anahtar teslim proje gerçekleştiren firmalardan destek alabilirsiniz. Biz Provideo Teknoloji olarak  fizibilite çalışmasından stüdyo tasarımlarına, ekipman tedariğinden inşaat süreçlerine ve anahtar teslim iş bitirme aşamasına, son olarak da eğitimlerinin verilip projenin teslim edilmesine kadar tüm süreci yönetmekteyiz, yönetecek ekipmana, tecrübeye ve  profesyonel personele sahibiz. Bu aşama tam olarak bütçeniz ne kadardır, bütçeniz yeterli ise istediğiniz ekipmanlara istediğiniz kadar stüdyoya sahip olabilir ve belirtilen süre içerisinde de teslim alabilirsiniz.

 TV kanalı kurmak istiyorum ne yapmalıyım?

Bizi bu fikirle gelen kişilere öncelikle Bu proje için ne kadar bütçe ayırdığını soruyoruz. Zira TV kanalı para kazanılacak bir proje değildir daha çok para harcayıp itibarı kurmak daha önemlidir  ve TV kanalı kurmakla bitmez bunu işletmek için de proje için harcanan paradan Belki daha çok paraya ihtiyaç vardır. Zira aylık ödenmesi gereken lisans ücretlerinden tutun TV kanalını ayakta tutacak projeleri geliştirecek ekibe, teknik ekibe ve tam zamanlı çalışacak personeller ihtiyaç vardır. Bu da aylık olarak bakıldığında ciddi bütçe gerektirmektedir. bunları netleştirdiğiniz zaman bütçenize en uygun TV kanalı kurulabilmektedir.

Çoğunlukla müşterilerimizle yaptığımız toplantılarda hedef kitle, yayın  platformu ve bütçeyi konuşurken, proje, TV kanalı kurmaktan ziyade daha çok web üzerinden yayın yapan bir kanala dönüşmektedir. Bu bahsettiğimiz web TV projeleri de şu zamanda müşterilerimizin daha çok talep gösterdiği uygun fiyatlı ve kolay yönetilebilir projelerdendir

Sizde TV kanalı kurulum projeleri ve Web TV ile alakalı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz